ddgm
2017-2018 District Deputy Grand Matrons
First row:  Sandra McCoy, 12th District; Pat Anderson, 11th District; Robin Nivens, 3rd District; Barbara Luttrell, 6th District; Dale Simon, 8th District; Shelba Walker, 2nd District
Second row:  Gayle Walker, 5th District; Doris Moreton, 7th District; Peggy Miller Baker, 1st District; Frankie Aycock, PGM, 4th District; Francis Sumrall, PGM, 10th District
Not present for picture:  Emma Godard, 9th District

 

OFFICIAL VISITS BY DISTRICTS OF THE DISTRICT DEPUTY GRAND MATRONS

First District - Peggy Baker

  • Loftin Chapter No. 309 OV May 16, Stated Meeting 6:30/7:30
  • Byhalia Chapter No. 396 OV May 23, Stated Meeting 6:30/7:30
  • Rocky Ford (Etta) Chapter No. 264 OV June 1, Stated Meeting 6:00/7:00
  • Arkabutla Chapter No. 404 OV June 5, Stated Meeting 6:30/7:30
  • Hernando Chapter No. 258 OV June 8, Stated Meeting 6:30/7:30
  • Horn Lake Chapter No. 356 OV June 12, Stated Meeting 6:30/7:30
  • Senatobia Chapter No. 265 OV June 13, Stated Meeting 6:30/7:30
  • Ashland Chapter No. 259 OV June 17, Stated Meeting 6:00/7:00
  • Water Valley Chapter No. 5 OV July 11, Stated Meeting 6:30/7:30
  • Clarksdale Chapter No. 115 OV August 8, Stated Meeting 3:00/4:00

 

Second District - Shelba Walker

  • Not yet received

 

Third District - Robin Nivens

  • Eupora June 5th
  • Louisville June 6th
  • Amory June 27th
  • Columbus July 18th
  • Pontotoc August 1
  • Grenada August 22nd
  • Winona September 14

 

Fourth District - Frankie Aycock, PGM

  • Lena Chapter No. 283 OV June 1st, 6:00/7:00
  • Camden Chapter No. 229 OV June 5th, 6:00/7:00
  • Yazoo Chapter No. 44 OV June 8th, 7:30
  • Hesterville Chapter No. 400 OV June 11th, 6:00/7:00
  • Rob Morris Chapter No. 134, Kosciusko OV June 12th 6:00/7:00
  • Canton Chapter No. 58 OV June 15th, 6:00/7:00
  • Lexington Chapter No. 30 OV 7:00

 

Fifth District - Gayle Adams

  • Longstreet No. 285, May 18th 6:00/7:00
  • Philadelphia No. 9`1, May 25th 6:00/7:00
  • Forest No. 168, June 1st 6:00/7:00
  • Little Rock No. 389, June 6th 6:00/7:00
  • Spencer Gilbert No. 65, Chunky, June 13th 6:00/7:00
  • Meridian 11, June 26th 6:00/7:00

 

Sixth District - Barbara Luttrell

  • Clinton No. 344, May 8th, 7:00
  • Leavell Woods No. 342, June 5th 7:30
  • Acacia No. 56/Hyland No. 147, Vicksburg, June 8th 7:00

 

Seventh District - Doris Moreton

 

  •  Hazlehurst, #25                Hazlehurst        1st Tuesday
  •  Charles Carroll, #77         Liberty               2nd Tuesday
  •  Natchez, #75                     Natchez             3rd Monday
  •  The Builders, #354           Pleasant Hill     3rd Monday
  •  William Oliver, #176       Wesson              3rd Thursday

 

Eigth District - Dale Simon

  • Pearl - June 8
  • Brandon - July 10
  • Braxton/Mendenhall - June 1
  • Mary Frances, Pelahatchie - June 20
  • Willis, White Oak - June 12
  • Raleigh - August 10

 

Ninth District - Emma Godard

  • Not yet received

 

Tenth District - Francis Sumrall, PGM

  • Not yet received

 

Eleventh District - Pat Anderson

  • Long Beach - May 16th , 6:00/7:00
  • Perkinston - June 1st, 6:00/7:00
  • Fellowship (Biloxi) - June 13th 5:30/6:30
  • Miriam (Wiggins) = June 20th 6:30/7:30

 

Twelfth District - Sandra McCoy

Adah Chapter OV - May 25 - 6:30/7:30

Anna O'Neil OV - May 11 - 6:00/7:00

Lucedale OV - June 5 - 6:00/7:00

East Central OV - June 12 - 6:00/7:00

Pascagoula OV -  July 11 - 6:00/7:00

Ocean Springs OV - June 1 - 6:00/7:00

Vancleave OV - June 6 - 6:00/7:00

Venus OV - August 8 - 6:00/7:00